איטום ושיקום מבנים מסוכנים – מאמר

איטום ושיקום מבנים מסוכנים

איטום ושיקום מבנים מסוכנים www.denber-paints.co.il

איטום ושיקום מבנים מסוכנים www.denber-paints.co.il

לאחרונה אנו עדים יותר ויותר לקריסת מבנים. אם אלו הם מבנים חדשים ואם אלו הם מבנים ישנים. בשני המקרים, אחראי אחד מבעלי המקצוע האחראים לחוזק הפיזיקלי של המבנה. כדאי לפנות למהנדס בנין מקצועי לקבל תסקיר חוות דעת אחת ל 5 שנים. כאשר מדובר במבנים חדשים, חלק מאחריותו של מהנדס הבניין הינה לוודא נושא איטום ובידוד מבנים כך שיעמדו בפגעי הטבע, הזמן ועומסים פיזיקליים בשני מישורים: עומס אנכי – כמו ריצוף, קירות, גגות וכד'; אופקי – רוחות, גשמים ומים, סופות, רעידות אדמה וכד' שאינן ניתנות לחיזוי מדויק.

להמשך קריאה לחץ על להמשיך לקרוא

איטום ושיקום מבנים מסוכנים

מבנים מסוכנים – כמו בתכנון מבנים חדשים, גם כאן הגדרת מבנים מסוכנים תעשה על ידי מהנדס בנין מקצועי. מהנדס הבניין יבדוק סימנים ראשונים כמו: סדקים חיצוניים, סדקים בשלד המבנה – יסודות, עמודים, מוטות ברזל זיון חשופים, התקלפות חיפוי חיצוני (טיח, אריחים, שליכט צבעוני וכד').

סימנים אלו יכולים לנבוע כתוצאה מבניה לקויה, מימד הזמן (מבנים ישנים ועתיקים) או כתוצאה מאירועי מזג אוויר קשים ורעידות אדמה. כאמור, מהנדס בנין יבדוק את חוזק ואטימות המבנה ובהתאם יוגדר המבנה כמסוכן או שניתן להמשיך לעשות בו שימוש בטיפול משמר של איטום ושיקום.

הערה: לא בכל סימן (סדק ו/או נזילה) המבנה יוגדר כמסוכן.

בכל מקרה, ניתן להתחיל בתהליך של איטום ושיקום מבנים בפיקוחו של מהנדס הבניין. כמובן שתהליך זה הוא שונה בין מבנה מסוכן, למבנה אותו אנו רוצים לאטום, לבודד ולשקם. בתהליך זה יש לשים לב כי לעיתים מדובר במבנים סמוכים. לכן צריך לדאוג לתהליך של איטום החיבור בין מבנים, על מנת לא לגרום לבעיות איטום במבנים הסמוכים ולסיכונם.

תהליך ביצוע איטום ושיקום מבנים מסוכנים:

ברגע שהמבנה הוגדר כמסוכן על ידי מהנדס הבניין (מטעם העיריה בדרך כלל), חלה חובה מיידית על דיירי המבנה לדאוג לשיקום ואיטום המבנה. חובה על דיירי המבנה לדאוג לתהליך. זאת מתחילתו ועד סופו, שמטרתו – להסיר את האיום צו מבנה מסוכן. כולל כל העלויות הכרוכות בכך.

תהליך האיטום והשיקום כולל מפגש של דיירי המבנה, שכנוע דיירים סרבנים (במקרה של בניין מגורים ניתן לפנות לאגודה לתרבות הדיור ואף לערכאות משפטיות וכד'), קביעת אופי השיפוץ, שיקום ואיטום כמו: חיזוק יסודות, הוספת תומכים (עמודים, קירות וכד'), בצד האיטום – סתימת סדקים, צביעה, חיפויים ואיטום מתאים. במקרה של ליקוי וסיכון עקב רטיבות ישנה חשיבות רבה לתהליך ביצוע האיטום המתאים לביטול הרטיבות וסיכון המבנה.

חברת דנבר פרוייקטים בע"מ. 0503551551, מתמחה מזה 30 שנה בשיקום ושיפוץ מבנים אלה. החברה מתקנת ומטפלת בכל עבודות האיטום ודואגת להבאתם לאישור המהנדס, להסרת ההגדרה "מבנה מסוכן".

איטום ושיקום מבנים מסוכנים